Kuru Temizleme

Firmamız 1981 yılından bugüne profesyonel kuru temizleme hizmeti vermektedir. En kaliteli makine ve temizlik malzemeleri ile giysileriniz emin ellerde. FİRMAMIZ iSTANBUL ANADOLU YAKASINA PROFESYONEL VE % 100 GARANTİLİ KURU TEMİZLEME HİZMETİ VERMEKTEDİR.

Kuru temizleme nedir?

Kuru temizleme aslında kuru kuruya yapılan bir temizleme işlemi değildir. Bir çok müşterimiz ve bir çok insan kuru temizleme denilince elbiselerin kuru temizlendiğini sanmaktadır. Aslında kuru temizleme kelimesi kuru sistem temizlemenin kısaltılmış halidir. Kuru temizleme tekstil ürünlerinin, elbiselerin ve bütün kumaş türlerinin üzerinde bulunan kirleri ve lekeleri çıkarmak için yurtdışından ithal edilen perkloretilen adı verilen özel ve pahalı bir kimyasal ilaç ile kuru temizleme makinesinde yapılan temizleme işlemidir.

Kuru temizleme işlemi öncesinde temizlenecek elbiselerin, tek tek leke kontrolleri yapılmaktadır. Lekeli ve çok kirlenen elbiselerin yaka, kol ağızları, astar kirleri ve paça kısımları ön giderici leke ilaçları ile leke makinesinde ön temizleme ve leke çıkarma işlemi ile profesyonel leke ilaçları ( Henkel – zaitz – bufa ) Alman ve İtalyan leke ilaç setleri ile çıkarılmaktadır.

kuru temizleme

Profesyonel Kuru Temizleme Nasıl Olmalıdır?

Kuru temizleme makinesinde kullanılan kimyasalın kalitesi çok önemlidir. Ucuz ve markasız kuru temizleme ilaçları, kumaşların renklerini soldurmakta veya matlaştırmaktadır. Üsküdar Kuru temizleme firmamız  bu hususta çok önemli bir diğer husus ise kuru temizleme makinesinde kullanılan yıkama programlarıdır. Birçok kuru temizleme firması makinesinde ön yıkamalı programlarla temizleme yapmamaktadır. Aynı ilaçla onlarca elbise temizlenmekte ve makine deposundaki ilaç çamur gibi olmaktadır. Buda temizlenen giysilerin renklerinin matlaşmasına, açık renk giysilerin ve pantolon iç kemerlerinin grileşmesine neden olmaktadır. Profesyonel ve kurumsal hizmet veren kuru temizleme firmalarında ön yıkama programı ile elbiseler temizlenmektedir. Her temizleme sonrası kirlenen ilaç kaynatma, arıtma deposuna gönderilerek burada arıtılarak her yeni temizleme işleminde tertemiz ilaç kullanılmaktadır. Aynı zamanda elbiseler ilk yıkama sonrası ikinci yıkama programında tekrar ve daha uzun yıkanmış olur.

Kuru Temizlemede süre neden önemlidir?

Kuru temizleme işleminde çok önemli bir diğer husus ise kuru temizleme makinesinin temizleme süresidir. Dünya genelinde kullanılan kuru temizleme makineleri ortalama 50 – 60 dakika aralığında çalışmaktadır, sağlıklı olan şekli de budur. Ama maalesef ülkemizdeki birçok büyük alış veriş merkezlerindeki, Kuru temizleme firmalarındaki makinelerin temizleme süreleri 15 – 20 dakikaya indirilmektedir. Saatlik sistem ile çalışan bu firmalarda 1 -2 saatte başka şekilde elbise teslim edilebilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kuru temizleme makinesindeki elbisenin kısa süre kimyasal ilaç ile yıkanması lekelerin ve kirlerin tamamen çıkmadan ve makinedeki elbiselerin tamamen kurumadan, elbise üzerindeki kimyasal ilacın elbise üzerinden tamamen uçmadan makineden çıkarılması sağlığınız açısından bir risk oluşturmaktadır.

Kuru Temizlemenin tarihi ve keşfi

Kuru temizlemenin geçmişi antik zamanlara dayanır. Tekstil ürünlerinin başlangıcına kadar uzanır. İlk zamanlarda giysiler üzerindeki yağı çıkarmak için küllü su, amonyak ve bir çeşit killi çamur kullanılmaktaydı. Petrol bazlı bir sıvının makine yağlı bir kumaş üzerine dökülmesi ve bu sıvının buharlaşmasından sonra lekenin ortadan kaybolması kuru temizlemenin keşfi olmuştur. Zamanla kuru temizleme firmaları kurulmuş, kuru temizleme makineleri icat edilmiştir. Günümüzde ise kuru temizlemenin son noktası dediğimiz profesyonel temizlik şirketleri kurulmuştur.

 Kuru Temizleme Makinesi

Yurtdışından ithal ettiğimiz kuru temizleme makinemiz BÖWE markadır. Sektörde en kaliteli makinelerden olan Böwe marka makinemiz ile giysilerinizde en ufak bir hasar oluşturmaz. Profesyonel yıkama ile giysilerdeki lekeler dahi çıkmaktadır. Kısa zamanda kuru temizleme işlemi yapan makinemiz ile hizmetinizdeyiz. (*)

Kuru Temizleme İstanbul

Firmamız İstanbul Üsküdar ilçesinde kurulmuştur. Kısa zamanda kendini beğendiren firmamız zamanla servis ağını genişletmiştir. Mevcut kuru temizleme ağımız İstanbul Anadolu yakasının bir çok ilçesini kapsamaktadır. Telefonla ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Scroll to Top