Halı Yıkama

Firmamız TEZAL, İstanbul Anadolu yakasında profesyonel halı yıkama hizmeti vermektedir.  Anadolu yakasının bir çok ilçesine ücretsiz servisimiz vardır. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Halıları nasıl yıkıyoruz?

Firmamız halıları hijyen kurallarına riayet ederek yıkamaktadır. Müşterilerimizin sağlığı ön planda tutularak en kaliteli şampuanlar ile ve arıtılmış şebeke suyu ile halı yıkama yapmaktayız. Firmamız halıları 16 ana aşamadan geçirerek yıkamaktadır.

halı yıkama aşamaları
Halı yıkama aşamaları
 1. Ön kontrol aşaması: bu aşamada halılar kontrol edilir, halılardaki deformasyon ve yıpranmaları var ise müşteriye bilgi verilir. Genel olarak halı üzerindeki lekeler % 90  oranında çıkmaktadır. Halının dokuma iplik cinsi tespit edilerek yıkama aşaması için yıkama bölümüne alınır.
 2. Yıkama bölümüne alınan halılar, ölçülerek m2 ölçüleri kayda alınır.
 3. Ölçme ve ön kontrol işlemi biten halılar bol ve tazyikli su ile ıslandıktan sonra, halının cinsine göre şampuan seçimi yapılarak şampuanlama işlemi yapılmaktadır.
 4. Şampuanlama işleminden sonra halılar ilk yıkama işlemi başlar. Derinlemesine fırçalanan halıların ilk şampuanlama işleminden sonra, halılara bol ve tazyikli temiz su ile durulanmaktadır. Durulama sonrası halıların üzerindeki şapuan, köpük ve kirleri paslanmaz gelberiler ile temizlenmektedir.
 5. 1. şampuanlama işleminden sonra halı üzerinde çıkmayan lekeler var ise tespit edilerek profesyonel leke ilaçları ile lekeli bölgeye özel leke çıkarma işlemi yapılmaktadır.
 6. Leke çıkarma işleminden sonra halıların 2. şampuanlama ve yıkama işlemi uygulanmaktadır.
 7. Yıkama aşamasında halılar arıtılmış şebeke suyu ile yıkanmaktadır. Çünkü arıtılmış su demek daha yumuşak su demektir. Arıtılmış su ile yıkanan halıların lekelerinin ve kirlerinin çıkarılmasında büyük etkisi vardır. Kullandığımız halı şampuanları ekolojiktir. Yani doğal temizlik maddelerinden üretilmiştir. Halı üzerinde deformasyona engel olur ve halının ömrünü uzatır.
 8. Yıkama işlemi biten halılar bol ve tazyikli su ile en az 2 defa durulanmaktadır.
 9. Tamamen durulanan halılar sıkma işlemi için rulo santrafüj makinesinde % 95 oranında suları sıkılmaktadır.
 10. Sıkma işlemi biten halılar, yıkama sonrası leke ve yıkama temizlik kontrol masasına alınarak kontrol geçirilmektedir. Bu kontrolde temizliği beğenilmeyen halı tekrar yıkanması için yıkama bölümüne alınmaktadır.
 11. Yıkama sonrası kontrolden geçen Yıkanan halılar kurutma işlemi için sıcak hava ısı sistem halı kurutma odamıza asılmaktadır. Kurutma odamız kapalı alandır ve güneş görmez. Halılarınızı sokakta veya açık ortamda kurutmuyoruz.Doğalgaz kazan sıcak hava aprey sistem ile ısıtılan halılar güçlü fan sitem ile üzerindeki nem tamamen alınmaktadır. Kurutma odalarımızda halılar çok kısa bir sürede kurutulmaktadır.
 12. Kurutma bölümünde tamamen kuruyan halılar, toplanarak son kontrol işlemi için son kontrol masasına alınarak burada leke ve temizlik kontrolünden geçtikten sonra, Amerikan malı KIRBY MARKA yüksek vakumlama ve turbo fırçalama özelliği olan bir makine ile en son süpürülmektedir. Bu makine halıların dip kısmında yıkama ile çıkmayan halıların  tüy diplerindeki  kıl, tüy, toz ve maykları tamamen temizlemektedir.
 13. Son kontrol işlemi biten halılar, parfüm sıkılıp rulo şeklinde katlanarak taşıma sırasında kirlenmemesi için yarım boy poşetle ambalajlanmaktadır. Firmamızda tam boy poşetleme işlemi yapılmaktadır. Bunun nedeni poşet maliyetinden kaçtığımız için değildir, tamamen poşetlenen halılar uzun süre hava alamayacağı için yıkama işlemi sonrası halıdaki çok hafif bir nemin dahi kapalı ambalajda halıları kokutması ve daha kötüsü halıları küflendirerek çürütmektedir.
 14. Ambalajlama ve son kontrolü biten halılar hazır halı raflarına alınarak adet guruplamaları tamamlanmaktadır. Gurup tamamlaması biten halılar, listenerek müşteri teslimat aramaları yapılmaktadır.
 15. Teslimat için müşteri araması yapılan halılar planlanan gün ve saatte teslimatı yapılmak için servis araçlarımıza yüklenmektedir.
 16. Tüm temizleme işlemleri biten halılar, müşterilerimizin adresine teslim edilmektedir. HALILARINIZI İYİ VE MUTLU GÜNLERDE KULLANMANIZI DİLERİZ.
halı yıkama

 Profesyonel Halı Temizliği

Halı temizliği dışarıdan göründüğü gibi kolay bir iş değildir. Kullanılan halı şampuanından, halının iplik cinsine kadar bir çok ayrıntıyı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Özellikle antika halıların temizliği çok titizlik isteyen bir iştir. Profesyonel halı temizlemek için bir çok donanıma sahip olmanız gerekmektedir. Bunlar:

 • Halı yıkama tesisi,
 • Halı yıkama makinesi,
 • Halı sıkma makinesi,
 • Hav alma (toz alma da diyebiliriz) makinesi,
 • Servis aracı,
 • Tecrübeli personel olarak sıralayabiliriz. Burada yazdıklarımız ana başlıklardır. Bunların yanında kullandığınız suyun temizliği, halı şampuanları gibi maddeler eklenerek arttırılabilir.

Görüldüğü gibi profesyonel bir temizlik için yukarıdaki maddeleri temin etmeniz daha sonrasında temizliğe başlamanız gerekmektedir.  Halı temizleme tesisiniz halı yıkamak için düzenlenmiş olmalıdır. 6 m2 lik bir halının rahat bir şekilde taşınabilecek genişlikte olması bunlardan bir tanesidir. Halı yıkama makinesinin son teknoloji olması , hızlı ve temiz bir şekilde yıkamak için önemlidir.

Üsküdar Halı Temizleme

Firmamız İstanbul geneline halı yıkama hizmetini profesyonel manada vermektedir. İstanbul Anadolu yakasında bulunan faabrikamızda İstanbul’lunun halılarını yıkamaktayız. Özellikle Üsküdar ve çevre ilçelerin 1 numaralı halı temizleme firması olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz. Sektörde 30 yılı geride bırakmanın gururunu yaşamaktayız. İstanbul Üsküdar ilçesinde bulunan halı yıkama fabrikamızda halılarınız ilk günkü gibi temiz ve parlak bir şekilde yııkanmaktadır. Biz işimizi severek yapıyoruz.

Halı yıkama fabrikası

Halı yıkama fabrikası geniş ve bu iş için düzenlenmiş veya yapılmış olmalıdır. Halı temizliği yaparken her aşama için ayrı bölmeler olmalıdır. Bunlar;

 • Halı toplama bölümü; bu bölüme fabrikamıza gelen halılar cinslerine göre ayrılır ve etiketler vurur.
 • Halı toz alma bölümü; bu bölümde halılar yıkanmadan toz alma aşamasından geçer.
 • Halı yıkama bölümü; bu bölümde halılar yıkanmaktadır. Halı yıkama makinesi bu bölüme konmalıdır.
 • Halı sıkma bölümü; bu bölümde santrafüj ile uzun halılar bile rahatlıkla sıkılmaktadır.
 • Halı kurutma bölümü; halı kurutma odaları kapalı alan ve güneş görmeyen bir bölüm olmalıdır.
 • Halı kontrol ve paketleme bölümü; kuruyan halılar paketleme bölümüne aktarılarak kontrol edilir. Kontrolden geçen halılar paketlenerek servise hazır hale getirilir.

Halı nasıl yıkanır?

Halıları yıkamak için arıtılmış su kullanmak çok önemlidir, Çünkü arıtılmış su kirleri daha rahat çıkarmaktadır. Kullanılan halı şampuanının kalitesi de hijyen açısından büyük önem taşımaktadır. Halının cinsine göre halı temizleme makinesinin fırça tercihi ayrı bir halı yıkama detayıdır. Bunlar yerine getirildikten sonra halı ıslatılır ve halı yıkama makinesi ile halının yönüne göre yıkama işlemine geçilir. Bir kez yıkandıktan sonra bol su ile durulanarak ikinci yıkamaya geçilir. İkinci kez yıkanan halılar %95 oranında temizlenmiştir. Bol su ile durulanarak halı sıkma makinesinde sıkılır ve kurutma odasına götürülür.

Halı yıkama makinesi

Makineler çıkmadan önce halılar elde ve sokakta yıkanmaktaydı. Büyüklerimiz iyi hatırlamaktadır. Gelişen teknoloji ile halı yıkama makineleri üretildi. gün geçtikçe tam otomatik halı temizleme makineleri ile halılar hiç el değmeden yıkanmaya başlandı. Halı yıkama makinesi tercih edilirken öncelikle bütçemize göre ve yıkayacağımız halıların kapasitesine göre tercih etmemiz gerekmektedir. Halı yıkama makinelerini iki ana başlık altında inceleyebiliriz.

 1. Amatör halı yıkama makineleri; evlerde hem süpürme hem de yıkama amaçlı kullanılan makinelerdir
 2. Profesyonel halı yıkama makineleri; sanayi tipi de denilen bu makineler halıları komple içine alarak döner fırçalar yardımı ile otomatik şampuanlayan yıkayan makinelerdir.

Halı yıkama şampuanı

Halı yıkama işinde belkide püf noktası diyebileceğimiz en önemli nokta halı şampuanıdır. Halı şampuanının kalitesi hem yıkamayı etkiler hem de halının ömrünü etkiler. Dolayısıyla halı şampuanını tercih ederken kaliteli olanı tercih etmek gerekir. Son çıkan halı şampuanları ekolojik halı şampuanlarıdır. Firmamız ekolojik halı şampuanı kullanarak profesyonel halı yıkama yapmaktadır.

halı temizleme
Scroll to Top